Taziyemi Kabul Buyur Can Halam


TEZİYEMİ KABUL BUYUR CAN HALAM
 
 
         Başın sağ olsun babamın nazlı bacısı...
         Başımız sağ olsun canı yanan halam...
         Ben aziz kardeşin Hüseyn'in Rugeyye'siyim. Geldim yanına hala.
Bugünlerde kan ağlıyor yüreğim hiç durmuyor, göz pınarlarım kurudu.. Nedeni babamın acısı mı, amcalarımın hüznü mü, yoksa senin derdin mi? Hala benim sevdiğim gibi babamda çok severdi seni. Ne oldu bize? Senin gibi nur yüzlünün kalbini nasıl acıyla donattılar? Yağmurlar yağıyor yine halacığım gönlüme, seller oluyor her yerde. Niye bu yağmurlar kan renginde? Niye hep sol yanımda duran şey sıkışıyor seni görünce? O ağlayan gözlere kurban olayım. Şam'ın yolunda çektiklerini nasıl unuturum? Babamın kesik boğazını öpünce, kaybetmenin ve ayrılığın acısıyla yandı yüreğim. Ama sustum, Allah'a kul olmak için sustum. Hala, nedenini bilmediğim halde çektiğim zulümleri kaldıramıyorum.Senin başının örtüsünü, iffetini, canını çekip yırtmalarına nasıl üzülmem? Neredesiniz ey amcalarım, ey babam, kolları kesilen amcam Ebelfezl? Bunları unutamıyorum.
        Gördüm senin gözlerinde yıldızların söndüğünü.Yıldızlarda söndü senin hüznünle... Gökyüzüne bak hala. Seni izliyor dolunay. Aydınlatmıyor birkaç gündür buraları, Ehlibeyt'in nazlı bacısının başının örtüsünü açan zalimlere inat; onlar görmesin diye senin saçlarını aydınlatmıyor dolunayım.
        Seni ben kardelene benzetiyorum halam.Yazın; o yakan sıcağını aşıpta gelen kışın, en ayazlı en zor günlerinde tek başına ve dimdik başını çıkarıyor ya hani kardelen, işte sende öylesin.Yanık bir ağıt gönderdim senin için rüzgarlara. Savurdular her iklime, her bahara. Şahidim olsun geceler, duyduğun ızdırapları duydum; bende minik bedenimde. Ben seni örnek aldım kendime. Avuntum olan buruk bir tesellisin gönlümde.Haklı olduğunu göstermek ne de zordu bu zamanda. En zor anlarında ve en yakın ayrılıkların olduğu gecelerde bile bırakmadın gece namazlarını, unutamadım hala. Gözlerimi ışıl ışıl yanan nurundan alamıyorum. Halam can halam; yine mi ağlıyorsun için için? Dualarınında sonu gelmiyor hiç. hayat çilemiz başladı burada... Annen gökyüzünün meleği Fatımatü'z Zehra'da ağlıyor yine. İşgal edilen ruhum savunmaya geçemiyor, sensiz.Susuzluk denen acıya karşı yılmaksızın direnen cesur gönüllüsün sen. Babamın, düşmanın karşısına giderken; koşuşun ve koşarken haykırışın alevlendirdi kor dolu yüreğimi.
Akrebin yelkovanı kovalayışındaki duyulan ses, sana olan hasretin nağmeleri. Tut ellerimi bırakma ne olursun? En yıkık harabelerde yetişen beyaz gülümsün halam..
       Gölgeler hüküm giysin bu günlerde. Acılar yanar dağı olmuş, patlamış. Gam ve bela püskürtüyor alevleri dağların. Artık ne gelemiyorum beyaz gülüme ne de gidebiliyorum. Ben sana veda etmeye geldim...
       Sen hala, baş kaldırıştasın ama benim aciz ve minik yüreğim kaldıramadı bunları. Uzattım ellerimi ümit pınarım ak gönlüne durmadan.
Haykırışlarımı duyamıyor musun hala? Yeşil vadiler ve nur havuzu beni çağırıyor. Orada da beyaz güller el sallıyor bana. seni orada bekliyorum.
Bak gökyüzüne şimdi bulutların ardından gülümseyen ışıkta saklandım, bekliyorum seni...
         Ya Zeynep kabul buyur. Rugeyye'nim geldim ve gidiyorum.
         Yanan, gamlı başımız sağ olsun...

                     
      Tahire AKBABA                   

Google+ WhatsApp