ACI VUSLAT


Babasının süsü ziyneti yani. Hz.Ali’ye süs ziynet olan bu kızını, böylesine hayattan koparan nedir? Sanki bütün dünyadan kopmuşta bir tek adımlarının uzandığı yere ilgi duyuyor. Çok büyük güneş gibi yanıp tutuşan aşk bir olmalı! Benim yüreğimi de tutuşturdu şimdi. Vuslat neden bu kadar acı peki. Ona doğru giderken neden her yeri görülmemiş bir kedere bürüyor. Acaba onu bu kadar üzen kırık kapımı? Ama o zaman su kuyularına göz yaşlarına akıtan babası vardı, ona dayanıp ondan teselli bulurdu. Yoksa Kufe mescidinde yankılanan “Kabe’nin Rabbine and olsun ki kurtuldum“ nidası mı? Peki birlikte anne ve babasının yaslarını tuttuğu kardeşleri vardı. Bu kadar üzüldüğü 2.İmamın zehirlenişimi? Ama öyle ise onu bebekliğinden beri ağladığında susturabilen tek kişi Huseyn’i vardı. Neden artık kız kardeşinin göz yaşlarını dindirmekten vazgeçmiş?

        İşte kurumuş dudaklar aralandı. Öylesine usulca ama güneşin ferini söndürüp tüm gülleri soldurarak bir “Huseyn” dedi ki, hayatta hiçbir sorumun cevabı bu kadar acı olmamıştı. Anladım! Yezid ibni Muaviye ibni ebu Sufyanın saltanatındaki İslam diyarında Huseyn’e neler yapılabileceğini, parmaksız eli kolsuz bedeni ganimet olmuş küpeyi görebiliyorum sanki. Bunlar sadece benim görebildiklerim o neler görmüş kim bilir? Gördüklerimin hepsi güzel diyor. Döndüğünde kocası onu tanıyamayacak belki. Ama o bu yolculukta gördüklerimin hepsi güzel diyor. Zeyneb’in deyişiyle güzel olanın güzelliği ve onun sabrının güzelliği nicedir. Ben meleklerin beyaz olduklarını bilirdim, şimdi ona eşlik eden bu binlerce saf oluşturmuş meleğin neden siyah giydiklerini de anladım!

       Rüzgar esmeye, ortalığı toz duman sarmaya başladı, nasılda birden şiddetlendi böyle. Artık hiçbir şey göremiyorum iyice uzaklaştılar. Yağmur yağmaya başlıyor. Gök yüzünün göz yaşları Zeyneb’in ve meleklerinkine karıştı. Nihayet yağmur durdu ortalık durulunca yerden mis gibi buhar kalkmaya başladı. Göz yaşları yükseliyor yine gök yüzüne kim bilir bu sefer nereye yağacaklar hangi diyarları haberdar edecekler? Zeyneb’in ve onun göz nurlarının musibetlerinden.

        Yanağıma yine bir yağmur damlası düştü. Evet burası Cemkeran Camii birkaç saat olmadı buraya geleli. Bahçede bir köşeye oturup dua ediyordum. Uykuya mı dalmışım? Ama ya o gördüklerim, gerçekler rüyamda mı canlandı.

         Zeyneb erbainde topraklar altındaki aşığına doğru ilerlerken yüreği böyle kan ağlıyordu. Bizde Zeyneb’ ten öğrendik ağlamayı. O ağlamasaydı bizde ağlayamazdık. Onun göz yaşları bize miras kaldı. Ama keşke ağlayamayan gönüller bir bilebilseydi Rabbimizin bize bu lütfünun güzelliğini. Maşuk ne kadar sevilmeye layık olursa, ayrılığının acısı da o kadar büyük olur. Şimdi bu güzel caminin bahçesinde ferec duasını okuyan hüzünlü sesler yankılanırken ben yine ağlıyorum. Belki onu hiç göremeyeceğim belki benim göz yaşlarım da kutlu bir buluta dönüşüp bir o kadar mukaddes bir yolculuğa çıkamayacak. Asırlar sonra Zeyneb’in göz yaşları gibi gittikçe sesini daha gür yükseltemeyecek ama benim Rabbimden bir duam var. “Rabbim artık sabır, bizim için avuçlarda hapsedilmeye çalışılan su gibi sızıp gitmekte parmakların arasından. Bu zor sabrın sonunda Mevlamız Mehdi’yi göremesek bile topraklara döktüğümüz çilekeş göz yaşlarımız onun zuhuruna kadar kurumasın ne olur ve onun zuhurunda gönlümüzün yangınını anlatsınlar mübarek ayaklarına” Amin.

 

Neden bu kadar bitapsın, bu ahu figan niye,

Kim incitti seni bu elemli hicran kime,

Güneşin doğmuyor artık baktığın her yer virane,

Ey semaları ağlatan bülbül, beni de kat bu sevda seferine

Yahut o acı vuslatında bendende gülüne bir selam eyle.

Aşkına aşık ettin saldın amansız derde

Yaslı, yorgun komutan söyle dermanın nerde

Belin gamla bükülmüş yitiğini arayan,bakışların geride

Vefaya doğan sabah, zifir karanlıktayım eyle bana bir çare

Binkez öldüm arzusuyla ölümün, birkez Huseyn deyince aheste

Gönlümü yakıp geçtin olmaz, heyhat! Asude

Kanat çırpıp uçtun da koydun beni piyade

Gönüller sultanısın etme gönlüm rencide

Ya beni de al götür kalbinin kıblesine

Ya gel kurban olayım ayağının hâkine

Google+ WhatsApp